Výroba

Veškeré naše výrobky jsou připravovány ručně. Nemáme žádnou výrobní linku, neboť dáváme přednost kvalitě před kvantitou. Ovšem jako velkého pomocníka při výrobě, jsme zapojili výkonný odšťavňovač, který výrazně zvyšuje množství získaných účinných složek ze zpracovávaných bylin. Pomáhají nám samozřejmě i pasterizační hrnce, díky nimž můžeme dodávat sirupy bez konzervačních látek.

Na výrobě se podílí celá rodina. Od jara, kdy začnou rašit první devětsily, sbíráme na loukách a v lesích s našimi nyní již šesti dětmi všemožné bylinky až do pozdního podzimu, kdy sezónu zakončujeme sběrem šípků a sklizní kostivalového kořene. Bylinky zpracováváme na sirupy, extrakty (bylinné koncentráty), čajové směsi, kapky, masti a oleje.
Většinu bylinek sbíráme, některé si pěstujeme sami na zahradě. Sušíme na půdách na velkých stolových sítech. Některé byliny také ve svazcích zavěšených na trámech. Mimo to jsou druhy, které si pro přípravu sirupů zamražujeme (např. aronie, šípky, smrkové výhony, jeřabiny, pampeliškové květy apod. a samozřejmě ovoce)

Pravdou je, že zájemců o naše výrobky je již tolik, že nestíháme sami nasbírat takové množství bylin, jaké potřebujeme k výrobě. Proto se již každoročně v letním období na sběru podílí i dobrovolníci, kteří nám při sběru vypomáhají. Také máme své věrné sběrače z různých koutů Vysočiny, od nichž sušené bylinky vykupujeme.
Jsou také bylinky, které musíme dokupovat. Zde využíváme služeb firmy Byliny Mikeš nebo firmy Prodej bylin a tímto jím děkujeme za spolupráci.